adaptacja

Pierwsze tygodnie września, czas kiedy nowi Przedszkolacy wchodzą w świat przedszkola. To zwykle trudny okres zarówno dla dzieci jak i dla ich rodziców. Nie ma się co oszukiwać. Większość dzieci, mniej lub bardziej emocjonalnie przeżyje rozstanie z rodzicami i adaptację w nowym miejscu. Wszystko jest nowe i często onieśmielające – obce wnętrza, nauczyciele, inne dzieci, trudne do zrozumienia zasady. Dzieci odczuwają niepokój kiedy i czy rodzice wrócą.. Także dla rodziców, którzy jak dotąd byli jedynymi i najważniejszymi opiekunami dla swojego dziecka, stresem jest to, iż muszą swoje ukochane maleństwo pozostawić w nieznanym miejscu. Rodzice także są pełni obaw – czy ich dziecko będzie bezpieczne, czy będzie się dobrze czuło, kim jest wychowawczyni – czy będzie dla niego serdeczna, troskliwa, czy będzie mądrze rozwiązywać konflikty między dziećmi, kim są inne dzieci i wiele innych pytań….
Zarówno rodzic jak i dziecko w tym szczególnym czasie mogą odczuwać takie uczucia jak smutek, tęsknota czy lęk i uczuć tych nie należy wypierać czy im zaprzeczać. Są one naturalną reakcją pojawiającą się w pierwszej fazie adaptacji. Dlatego przyjmijmy, że ich wystąpienie musimy zaakceptować i stopniowo przejść przez ten trudny czas, który prawdopodobnie wkrótce dostarczy nam o wiele przyjemniejszych emocji.