adaptacja maluszka

Przed twoim dzieckiem stoi nowy, bardzo ważny rozdział w życiu, już lada moment zacznie spędzać sporą część dnia w zupełnie nowym otoczeniu – w żłobku. Posłanie dziecka do żłobka to rewolucja dla całej rodziny. Nie tylko maluch musi przyzwyczaić się do zupełnie nowych warunków. Rodzice również. Wiele mam zmaga się nie tylko z nową organizacją dnia, ale również z poczuciem winy, że na tak wczesnym etapie życia, maluch trafia pod opiekę obcych ludzi.
Pobyt dziecka w żłobku jest dla niego bardzo silnym przeżyciem. Zanim przystosuje się do nowych warunków przechodzi okres adaptacji trwający zazwyczaj około dwa, trzy tygodnie, czasem nawet dłużej. Nie ma na to reguły, ponieważ każde dziecko jest inne i może inaczej reagować. Niektóre maluchy są odważne i już w pierwszych dniach nawet nie zauważają, że ich rodzice „znikają” na godzinę. Często bywa też tak, że najpierw dziecko nie chce wejść na salę i płacze, a potem nie chce wyjść … i też płacze. Dzieje się tak dlatego, że płacz jest naturalnym sposobem komunikacji dziecka ze światem, zwłaszcza kiedy nie potrafi jeszcze mówić. To jest sposób na rozładowanie przez nie wszelkich nagromadzonych emocji.

Jak oswoić nową sytuację, jak powinna wyglądać prawidłowa adaptacja w żłobku?
W przygotowaniu dziecka do nowego etapu w jego życiu, jakim jest pójście do żłobka, bardzo ważną rolę odgrywają Rodzice. Poniżej znajdą Państwo kilka wskazówek jak sobie radzić z problemami adaptacyjnymi w żłobku.